Miodrag Belodedici

Miodrag Belodedici – fotbalist român de origine sârbă. A evoluat pentru selecționata României.

Miodrag BelodediciDe 2 ori câștigător al Cupei Campionilor Europeni (1986, 1991);

Născut la 20 mai 1964 în satul Sokol (România).cupa campionilor europeni

Apărător român de origine sârbă. Născut într-o comunitate sârbă lângă granița cu Iugoslavia. Încă din copilărie, a visat să joace pentru Belgrad Crvena Zvezda, dar în România, fotbaliștilor li s-a interzis să joace în străinătate.

În 1988 a fugit în Iugoslavia. La Belgrad, a fost abordată pentru prima dată de reprezentanții celui mai rău dușman al lui Crvena Zvezda, Partizanul de la Belgrad. Miodrag a refuzat categoric să joace pentru această echipă. Când Zvezda a aflat că câștigătorul Cupei Campionilor dorea să joace pentru ei, au semnat imediat un contract cu el.

La aflarea acestui lucru, Nicolae Ceaușescu a ordonat să-l lipsească pe Belodedich de cetățenia sa. În plus, Miodrag a fost condamnat în lipsă în România la 10 ani de închisoare. UEFA i-a interzis să joace turnee europene. Cu toate acestea, regimul lui Ceaușescu a căzut curând, iar Belodedic a fost achitat de toate acuzațiile.

Împreună cu Crvena Zvezda, a câștigat o altă Cupă Europeană și a devenit singurul fotbalist la acea vreme care a reușit să câștige trofeul principal al cluburilor europene cu două echipe diferite.

În Spania a jucat pentru Valencia, Valladolid și Villarreal, dar nu a câștigat niciun titlu cu ei. Am jucat în Mexic câțiva ani și apoi m-am întors la Steaua.

Pentru naționala României a jucat 53 de meciuri (5 goluri).

După ce și-a terminat cariera, s-a angajat în pregătirea echipelor de tineret și tineret din România.